Matične ćelije iz pupčane vrpce - sve što treba da znate
Saznajte sve o čuvanju matičnih ćelija iz pupčane vrpce - postupak, prednosti, mogućnosti lečenja i trenutne cene u regionu.
Matične ćelije iz pupčane vrpce - sve što treba da znate
U poslednje vreme sve češće se govori o matičnim ćelijama iz pupčane vrpce i njihovoj ulozi u lečenju raznih bolesti. Mnogi roditelji razmatraju opciju čuvanja ovih ćelija prilikom porođaja, posebno u porodicama gde postoji rizik od određenih genetskih oboljenja.
Šta su matične ćelije?
Matične ćelije su osnovne ćelije koje se tokom razvoja embriona razvijaju u sve vrste ćelija u ljudskom telu. U kasnijoj fazi života, ove ćelije popravljaju oštećena tkiva. Najveća koncentracija matičnih ćelija u telu odrasle osobe nalazi se u koštanoj srži i krvi, ali sa godinama njihova vitalnost opada.
Naučnici su otkrili da se veliki broj izuzetno mladih i vitalnih matičnih ćelija nalazi u krvi pupčane vrpce novorođenčeta. Postupak njihovog uzimanja je jednostavan i bezbolan, a specijalnom tehnikom mogu se zamrznuti i čuvati decenijama.
Koje bolesti se mogu lečiti matičnim ćelijama?
Trenutno je moguće lečiti više od 75 teških i donedavno neizlečivih bolesti pomoću matičnih ćelija. Među njima su:
- Maligna oboljenja (pre svega leukemija)
- Poremećaji krvi
- Urođeni poremećaji
- Poremećaji imuniteta
- Šećerna bolest
- Metabolički poremećaji
Kako se obavlja postupak uzimanja matičnih ćelija?
Postupak prikupljanja matičnih ćelija je potpuno bezbolan i bezopasan:
- Vrši se neposredno nakon porođaja, posle presecanja pupčane vrpce
- Krv se sakuplja iz dela pupčane vrpce koji je vezan za placentu
- Postupak traje manje od minut
- Ne zahteva nikakav kontakt sa bebom ili majkom
- Ne utiče na normalan tok porođaja
Čuvanje matičnih ćelija
Nakon prikupljanja, matične ćelije se podvrgavaju analizama u laboratoriji kako bi se proverilo njihovo zdravstveno stanje. Zatim se zamrzavaju na temperaturi od -196°C u gasovitoj fazi tečnog azota. U ovakvim uslovima, ćelije mogu ostati vitalne decenijama.
Standardni ugovori za čuvanje obično traju 20 godina, nakon čega roditelji mogu produžiti čuvanje uz dodatnu naknadu. Dete, kada postane punoletno, može odlučiti da li će nastaviti čuvanje ćelija ili će ih pokloniti banci.
Ko može koristiti sačuvane matične ćelije?
Istraživanja pokazuju da čak četiri generacije iz jedne porodice mogu imati koristi od matičnih ćelija novorođenčeta. To znači da ćelije mogu pomoći ne samo samom detetu, već i njegovoj braći, sestrama, roditeljima, pa čak i babama i dedama u slučaju kompatibilnosti.
Trenutna situacija u regionu
U Srbiji trenutno nema banke matičnih ćelija, ali se očekuje da će se uskoro otvoriti u Beogradu. Do tada, matične ćelije se šalju u inostranstvo na čuvanje, najčešće u Belgiju. Cena čuvanja za 20 godina iznosi oko 1800-2500 evra, u zavisnosti od destinacije.
U Hrvatskoj već postoji banka matičnih ćelija, sa cenom oko 2000 evra za 20 godina čuvanja. U Švajcarskoj je cena nešto viša i iznosi oko 2500 evra.
Da li vam preporučuju čuvanje matičnih ćelija?
Lekari preporučuju čuvanje matičnih ćelija u sledećim slučajevima:
- Ako u porodici postoje genetske bolesti koje se mogu lečiti matičnim ćelijama
- Kod parova različitih rasa ili etničkog porekla (zbog težeg pronalaženja kompatibilnog davaoca)
- Kod trudnoća nakon veštačke oplodnje
- Kada roditelji žele da obezbede dodatnu zaštitu za zdravlje deteta i porodice
Zaključak
Čuvanje matičnih ćelija iz pupčane vrpce predstavlja revolucionarnu mogućnost u preventivnoj medicini. Iako postupak zahteva određenu finansijsku investiciju, mnogi roditelji smatraju da je to vredna investicija u zdravlje svoje dece i porodice. Sa razvojem nauke, broj bolesti koje se mogu lečiti matičnim ćelijama se stalno povećava, što ovu opciju čini sve privlačnijom.
Pre donošenja odluke, savetuje se detaljno informisanje kod stručnjaka i razmatranje porodične medicinske istorije. Svakako je važno da roditelji budu svesni svih opcija i mogućnosti koje im moderne medicine pruža.