Negovanje lica kod kuće vs. profesionalni tretmani – Šta je bolje?
Da li je bolje čistiti lice kod kuće ili kod kozmetičara? Saznajte kako pravilno negovati kožu lica, koliko često raditi piling i stavljati maske, te izbegavati probleme kao što su oziljci i rupe.
Negovanje lica kod kuće vs. profesionalni tretmani – Šta je bolje?
Mnoge žene i devojke, uključujući i one koje pišu u razgovorima, imaju različita iskustva sa biološkim tretmanima čišćenja i cedjenja kod kozmetičara. Neke su imale loša iskustva, a neke čak i oziljke i rupe na koži zbog čestih poseta nestručnim kozmetičarima. Pitanje koje se postavlja je – da li je bolje negovati lice kod kuće ili ipak povremeno posetiti stručnjaka?
Zašto je bitno paziti kome se obraćate
Kada je reč o negovanju lica, stručnost kozmetičara je ključna. Mnoge žene su naglasile da je bolje koristiti kvalitetnu kozmetiku kod kuće nego ići kod nekog ko nema dovoljno znanja. Profesionalni kozmetičari, sa pravim alatom i iskustvom, mogu obaviti tretman bez opasnosti od oštećenja kože.
Koliko često raditi piling i stavljati maske?
U raspravi se spominje da je preterivanje sa tretmanima često kontraproduktivno. Na primer:
- Piling – Preporučuje se jednom nedeljno ili jednom u 15 dana. Preterivanje može iritirati kožu, čak i ako se koristi blagi piling na bazi meda.
- Maske – Idealno je stavljati ih jednom nedeljno. Neke korisnice su čak koristile maske šest puta nedeljno, što može dovesti do prekomernog isušivanja ili iritacije.
Kako pravilno negovati lice kod kuće?
Ukoliko se odlučite za kućnu negu, evo nekoliko saveta koji su podeljeni u razgovoru:
- Za masnu kožu – Preporučuje se maska za dubinsko čišćenje koja uklanja višak sebuma.
- Za suvu kožu – Hidratantna maska koja vraća vlagu je najbolji izbor.
- Za mitesere – Umesto mehaničkog cedjenja, koje može ostaviti oziljke, možete napariti lice toplom parom, pa ga blago očistiti prirodnim sredstvima kao što je iseckani persun.
Prirodni tretmani protiv mitesera
Neke korisnice su podelile svoje metode za uklanjanje mitesera bez cedjenja:
- Naparenje lica toplom parom da se otvore pore.
- Čišćenje vatom ili prirodnim sastojcima poput meda i krastavca.
- Korišćenje voćnih kiselina (npr. pomorandža) za blago pilingovanje i smanjenje proširenih pora.
Ovi postupci smanjuju rizik od oštećenja i bolji su dugoročno.
Kada ipak posetiti kozmetičara?
Iako je kućna nega dobra, neke žene preferiraju profesionalne tretmane jednom mesečno ili dva puta godišnje za detaljnije čišćenje lica, vrata i dekoltea. Ključno je naći pouzdanog stručnjaka koji koristi kvalitetnu kozmetiku.
Zaključak
Da li je bolje negovati lice kod kuće ili ići kod kozmetičara? Odgovor zavisi od tipa kože i potreba. Ako se odlučite za kućnu negu, važno je koristiti pravilne proizvode i ne preterivati sa učestalošću tretmana. Ako pak izaberete kozmetičara, obavezno potražite nekoga sa iskustvom i preporukama kako biste izbegli neželjene posledice.